Każda komunikacja elektroniczna zostawia jakiś ślad. Jeżeli chcesz komunikować się z inną osobą za pośrednictwem niezabezpieczonych urządzeń, to jest to tylko i wyłącznie twój wybór. Pamiętaj, że dostęp do tych treści (głosowa, tekstowa) będą miały również wszelkiej maści organizacje ciekawskich. Takie dane zbiera się w celu późniejszego wykorzystania. Dlatego proszę, nie piszcie mi, że nie macie nic do ukrycia. Już nie raz udowadniałem, że niektórzy bardzo się mylą.

Jak to zrobić
Jeżeli nie chcesz wykorzystywać do komunikacji Signala albo innych aplikacji tego typu, postaw na odpowiednią procedurę z wykorzystaniem ogólnie dostępnych usług.
Zawsze szyfruj. Załóż sobie szyfrowane konto pocztowe najlepiej takie, do którego nie ma dostępu nawet administrator usługi. Musisz zwrócić uwagę, gdzie fizycznie znajdują się maszyny serwerowe z twoją pocztą i czy całość pracuje w chmurze. Jeżeli chmura (iCloud) jest dostępna dla usługi elektronicznej poczty, nie będziesz miał pewności, że kopia twoich danych nie znajduje się w kraju z luźniejszym podejściem do udostępniania danych użytkowników. Twoje kopie będą w kilku krajach jednocześnie. A to nie jest bezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pocztę, jest jej przechowywanie tylko na własnym komputerze. Dobrze by było, gdybyś używał PGP do kryptograficznego zabezpieczenia swojej poczty oraz protokołu IMAP. Odszyfrowuj pocztę tylko na swoim komputerze, a nie u usługodawcy.
Nawet jeżeli administrator serwera twierdzi, że nie ma dostępu do treści wiadomości, to musisz założyć dla swojego bezpieczeństwa, że programista mógł zostawić sobie furtkę. Wtedy będzie mógł ominąć zabezpieczenia i odczyta wiadomości.
Wypróbuj poniższe serwisy. Różnią się one pojemnością skrzynki, opłatą abonamentową oraz dodatkowymi funkcjonalnościami:
StartMail.com
Tutanota.com
Soverin.net
Mailbox.org
ProtonMail.com

Usługa poczty elektronicznej jest oparta o serwer usługodawcy. Ci, którzy chcą wysyłać wiadomości end to end bezpośrednio do odbiorcy, powinni zainteresować się szyfrowanymi komunikatorami tekstowymi. Co prawda nie są one wolne od serwera, który często jest zaplanowanym składnikiem, ale zapewniają lepszą ochronę przed wścibskim okiem niż zwykły komunikator bez implementacji szyfrowania (lub słabe szyfrowanie).
Jeśli używasz Firefoxa, zainteresuj się dodatkiem Cryptodog. Jest prosty w użytkowaniu. Przed rozpoczęciem komunikacji musisz zdefiniować rozmowę (nadać jej nazwę) oraz podać swój nick. I to wszystko. Odbiorca musi znać twoją nazwę rozmowy, wtedy będziecie mogli się połączyć i rozmawiać. Komunikacja jest szyfrowana. Klucze generują się automatycznie w momencie logowania. I właśnie w tym miejscu przyda się bezpieczna poczta, aby móc sobie przesłać dane do rozpoczęcia rozmowy.